20 let na českém trhu

Jak napsat motivační dopis

Součástí žádosti o zařazení do výběrového řízení je motivační dopis, který je Vaším vzkazem personalistovi a možností přesvědčit ho, že právě Vy jste tou správnou osobou pro pozici, kterou obsazuje. Jeho obsahem by proto měli být důvody, proč se ucházíte o danou pozici a shrnutí Vašich zkušeností a motivací.

Zásady, které jsme uvedli v části o psaní životopisu se dají uplatnit i zde. Motivační dopis by měl být stručný, výstižný a přehledný.

 

5 krátkých pravidel pro napsání motivačního dopisu

1. Zjistěte si všechny dostupné informace o pracovním místě a společnosti, které posíláte svůj životopis a motivační dopis.

Dopis píšete konkrétní osobě nebo společnosti a přizpůsobte ho pozici, o kterou se ucházíte.

2. Nejdříve si připravte strukturu dopisu, který chcete poslat

V záhlaví uveďte svoje kontaktní údaje, nezapomeňte na oslovení a začněte informací, odkud jste se o pracovní pozici dozvěděli. Uveďte důvody, pro které byste byli přínosem pro společnost a které ze svých schopností byste mohli využít. Na závěr nezapomeňte uvést, že jste připraveni doplnit informace na osobním setkání.

Motivační dopis má být stručný a jasný. Dbejte na to, aby jeho text nepřesáhl jednu stranu A4.

3. V dopise nelžete, nepřikrášlujte svoje schopnosti

Buďte připraveni, že se Vás na cokoliv z motivačního dopisu může personalista na osobním pohovoru zeptat. Když ho zaujme informace o Vašich zkušenostech, které jste ale trochu přikrášlili, můžete se dostat do nepříjemné situace.

4. Přiložte souhlas se zpracováním osobních údajů

Ten je často součástí textu pracovních nabídek.  Pokud ho ale vložíte na závěr motivačního dopisu, personalista si může Vaše údaje ponechat a oslovit Vás s dalšími pracovními nabídkami.

5. Před odesláním si dopis zkontrolujte

Motivační dopis nikdy neodesílejte před jeho přečtením. Zkontrolujte si jeho obsah i formu. Posílejte ho vždy s aktuálním datumem a kontaktními údaji.

Nevybrali jste si z našich pracovních nabídek?
Záleží nám na vašem názoru. Jste spokojeni nebo nespokojeni, řekněte nám o tom víc.